Amorolak

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Amorolak but. 3 ml, lakier do paznokci, leczniczy 74,23zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Pochodna morfoliny o szerokim spektum działania przeciwgrzybiczego. Amorolfina zaburza biosyntezę ergosterolu w błonie komórkowej grzybów i w ten sposób działa grzybostatycznie i grzybobójczo. Silnie działa na: drożdżaki (Candida, Malassezia lub Pityrosporum, Cryptococcus), dermatofity (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton), pleśnie (Alternaria, Hendersonula, Scopulariopsis), Dematiacea - ubarwione grzyby nitkowate (Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella), grzyby dimorficzne (Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix). Z wyjątkiem Actinomyces, bakterie nie są wrażliwe na chlorowodorek amorolfiny. Minimalną wrażliwość wykazują bakterie Propionibacterium acnes. Po zastosowaniu lakieru na płytkę paznokciową substancja czynna penetruje płytkę paznokciową i przenika przez nią. Wchłanianie leku do organizmu podczas takiego podania jest bardzo małe. Nie stwierdzono kumulowania się leku w organizmie po długotrwałym leczeniu.

Dawkowanie

Lakier do paznokci należy nakładać raz lub 2 razy w tyg. na zmienione chorobowo paznokcie rąk lub stóp. Czas leczenia: 6 mies. (w przypadku paznokci rąk) i 9-12 mies. (w przypadku paznokci stóp). Zaleca się ocenę leczenia w odstępach ok. 3-mies. Przed pierwszym nałożeniem lakieru należy spiłować możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia. Przed ponownym użyciem, w miarę potrzeby należy ponownie spiłować paznokcie, np. jeśli ulegną zgrubieniu (opakowanie zawiera zestaw pilników do jednorazowego użycia). W celu oczyszczenia powierzchni paznokcia, należy używać jednego z gazików nasączonych alkoholem, dołączonych do opakowania. Lakier należy nakładać równomiernie na całą powierzchnię zmienionego chorobowo paznokcia za pomocą jednej z dołączonych szpatułek wielokrotnego użytku. Leczone paznokcie pozostawić do wyschnięcia przez 5 min. Leczenie należy kontynuować bez przerwy, do czasu gdy paznokieć się zregeneruje, a zmienione chorobowo miejsca zostaną całkowicie wyleczone.

Wskazania

Grzybice paznokci (szczególnie w części dystalnej, obejmujące poniżej 80% powierzchni paznokcia) wywołane przez dermatofity i drożdżaki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania leku u pacjentów ze zmianami zapalnymi wokół paznokcia, cukrzycą, zaburzeniami krążenia, niedożywionych, nadużywających alkoholu, jak również u dzieci i niemowląt. Należy unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi. Należy unikać malowania paznokci i stosowania sztucznych paznokci podczas leczenia.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko obserwowano łagodne, przemijające pieczenie wokół paznokcia, jak również świąd, rumień i pęcherze. Odnotowano rzadkie przypadki zmian w paznokciach (np. zmiana zabarwienia, łamliwość lub kruchość paznokci) - reakcje tego rodzaju mogą być również związane z samą grzybicą paznokci.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Warstwa lakieru może zostać uszkodzona lub starta podczas kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi (rozcieńczalniki celulozowe, pochodne terpentyny, itp.) - zaleca się zakładanie nieprzepuszczalnych rękawiczek podczas pracy z tego rodzaju substancjami. Pilników do paznokci stosowanych podczas leczenia nie wolno używać do pielęgnacji paznokci zdrowych.

Preparat zawiera substancję Amorolfine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku.

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku. Opakowanie zawiera także waciki nasączone 70% izopropanolem, szpatułki i pilniczki do paznokci.

1 ml lakieru zawiera 50 mg amorolfiny.

1 ml zawiera 55,74 mg chlorowodorku amorolfiny (co odpowiada 50 mg amorolfiny).

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.