Ambrotaxer

5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ambrotaxer but. 100 ml, syrop 12,62zł 2017-10-31

Działanie

Lek o działaniu sekretolitycznym i sekretomotorycznym. Ambroksol jest czynnym metabolitem bromoheksyny. Zwiększa wytwarzanie surfaktantu w płucach oraz pobudza czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. W rezultacie dochodzi do zwiększenia ilości śluzu i poprawy jego transportu. Zwiększenie wydzielania śluzu i klirensu śluzowo-rzęskowego ułatwia odkrztuszanie. Po podaniu doustnym szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 0,5-3 h. Ambroksol wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Metabolizm zachodzi głównie w wątrobie. 90% dawki jest wydalane przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: leczenie w stanach ostrych lub początkowe leczenie w chorobach przewlekłych należy rozpoczynać od dawki: 60 mg (20 ml) 2 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, następnie dawkę można zmniejszyć do 30 mg (10 ml) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg. Dzieci 6-12 lat: 15 mg (5 ml) 2-3 razy na dobę; 2-6 lat: 7,5 mg (2,5 ml) 3 razy na dobę; 1-2 lata: 7,5 mg (2,5 ml) 2 razy na dobę. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w 1 rż. Bez konsultacji lekarskiej nie należy stosować leku dłużej niż przez 4-5 dni. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy zmniejszyć o połowę, czas leczenia nie powinien przekraczać 4-5 dni. Sposób podania. Syrop należy przyjmować w trakcie posiłków.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaleganiem lepkiej, śluzowej wydzieliny i utrudnieniem jej odkrztuszania.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ambroksolu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub z zaburzeniami czynności nerek. W ciężkiej niewydolności nerek istnieje ryzyko kumulacji metabolitów ambroksolu, które powstają w wątrobie. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica związanych ze stosowaniem ambroksolu chlorowodorku. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie chlorowodorkiem ambroksolu i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek) oraz u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy (ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka). Preparat zawiera sorbitol (5 ml zawiera 1,75 g sorbitolu) - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Ponadto preparat zawiera parahydroksybenzoesany metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) oraz glikol propylenowy, który może powodować objawy jak po spożyciu alkoholu.

Niepożądane działanie

Często: zaburzenia smaku, nudności, hipoestezja (osłabienie czucia) w obrębie jamy ustnej i gardła. Niezbyt często: suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, biegunka, dyspepsja, bóle brzucha. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: suchość w gardle, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Ciąża i laktacja

Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Duże doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania po 28. tyg. ciąży nie wykazało szkodliwego wpływu na płód. Jednak należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania leku w czasie ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka matki. Mimo, że nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu na niemowlęta karmione piersią, nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Nie ma dowodów na wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Równoczesne podawanie ambroksolu i antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny) prowadzi do zwiększenia stężenia antybiotyku w miąższu płuc. Nie zaleca się równoczesnego podawania ambroksolu i leków przeciwkaszlowych. Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji ambroksolu z innymi lekami.

Preparat zawiera substancję Ambroxol hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 tabl. musująca zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę, sorbitol i sód. 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, syrop zawiera sorbitol. 5 ml roztworu doustnego zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera sorbitol.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. powl. zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

1 ml syropu zawiera 3 mg lub 6 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.

1 ampułka (2 ml) zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sód.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.