Altargo

1 g maści zawiera 10 mg retapamuliny. Preparat zawiera butylohydroksytoluen (E321).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Altargo tuba 5 g, maść 45,99zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk do stosowania miejscowego, pochodna pleuromutyliny. Ze względu na odmienny mechanizm działania (wielokierunkowe hamowanie syntezy białek bakteryjnych) retapamulina nie wykazuje krzyżowej oporności z innymi antybiotykami. Działa bakteriostatycznie głównie na Staphylococcus aureus (aktywność in vivo wobec szczepów MRSA jest niezadowalająca) i Streptococcus pyogenes, także na Str. agalactiae. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae, Enterococcus faecalis. U dorosłych pacjentów ekspozycja układowa po miejscowym zastosowaniu retapamuliny na nieuszkodzoną skórę jest bardzo mała. U dzieci w wieku od 9 mies. do 2 lat po miejscowym zastosowaniu retapamuliny możliwe jest wystąpienie większych stężeń leku we krwi, w porównaniu do dzieci starszych i pacjentów dorosłych.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli (18-65 lat), młodzież (12-17 lat), niemowlęta i dzieci (9 miesięcy-11 lat): cienką warstwę maści należy nakładać na zmienioną chorobowo skórę 2 razy na dobę przez 5 dni. Leczony obszar można osłonić opatrunkiem z jałowego bandaża lub gazy opatrunkowej. U pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedzi klinicznej w ciągu 2-3 dni należy ponownie ocenić zmiany i rozważyć zastosowanie innego leczenia. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie powierzchniowych zakażeń skórnych u dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt powyżej 9 miesiąca życia: liszajec, zakażone niewielkie rany szarpane, otarcia lub rany szyte. Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania preparatów przeciwbakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Retapamuliny nie należy stosować w leczeniu zakażeń, o których wiadomo lub podejrzewa się, że są spowodowane przez szczepy Staphylococcus aureus oporne na metycylinę (MRSA) oraz w leczeniu ropni. Retapamulina nie jest zalecana u niemowląt w wieku poniżej 9 mies. (nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej). Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności retapamuliny w przypadku występowania zmian liszajcowatych w liczbie >10, ale o całkowitej powierzchni większej niż 100 cm2 oraz w przypadku zakażonych zmian skórnych, które przekraczają 10 cm długości lub mają powierzchnię całkowitą >100 cm2. U pacjentów poniżej 18 lat łączna powierzchnia leczonej skóry nie powinna przekraczać 2% powierzchni ciała. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nadmiernego wzrostu mikroorganizmów opornych na lek (także grzybów). W przypadku wystąpienia uczulenia lub ostrego miejscowego podrażnienia wskutek stosowania leku, leczenie należy przerwać; maść należy starannie zetrzeć i zastosować inne odpowiednie leczenie zakażenia. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Donoszono o przypadkach krwawienia z nosa po zastosowaniu preparatu na błonę śluzową nosa. Należy uważać aby lek nie został połknięty. Preparat zawiera butylohydroksytoluen, który może wywoływać miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie skóry w miejscu zastosowania. Niezbyt często: ból, świąd, rumień, kontaktowe zapalenie skóry. Częstość nieznana: nadwrażliwość, w tym obrzęk naczynioruchowy, podrażnienie w miejscu zastosowania (w tym uczucie pieczenia). Częstość, typ i nasilenie objawów niepożądanych u dzieci i młodzieży jest takie samo jak w wypadku dorosłych.

Ciąża i laktacja

Retapamulina w maści powinna być stosowana w ciąży tylko wtedy, gdy miejscowa terapia przeciwbakteryjna jest wyraźnie wskazana i zastosowanie retapamuliny jest uznane za bardziej korzystne niż podanie ogólnie działającego przeciwbakteryjnego leku. U kobiet karmiących piersią należy po uprzedniej ocenie stosunku korzyści do ryzyka podjąć decyzję o kontynuacji/przerwaniu karmienia lub kontynuacji/ przerwaniu leczenia retapamuliną.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania na tę samą powierzchnię skóry preparatu i innych leków stosowanych miejscowo. Silne inhibitory CYP3A4 (np. doustnie podawany ketokonazol) mogą zwiększać AUC i Cmax dla retapamuliny. Jednak u pacjentów dorosłych, u których ekspozycja układowa po miejscowym zastosowaniu retapamuliny na nieuszkodzoną skórę jest bardzo mała, największe zarejestrowane stężenie retapamuliny we krwi były małe (≤10,5 ng/l bez ketokonazolu i ≤17 ng/l po podaniu ketokonazolu). Dlatego klinicznie istotne zwiększenie stężenia retapamuliny we krwi u pacjentów w wieku 2 lat i starszych, którzy jednocześnie otrzymują inhibitory CYP3A4 nie jest spodziewane. Ponieważ ogólnoustrojowe narażenie na stosowaną miejscowo retapamulinę jest większe u dzieci w wieku od 9 mies. do 2 lat, niż u dzieci starszych i pacjentów dorosłych, zaleca się ostrożność, jeśli retapamulina 10 mg/g maść podawana jest dzieciom z tej grupy wiekowej, jednocześnie z inhibitorami CYP3A4.

Preparat zawiera substancję Retapamulin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 10 mg retapamuliny. Preparat zawiera butylohydroksytoluen (E321).

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.