Alpicort® E

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu, 0,05 mg benzoesanu estradiolu i 4 mg kwasu salicylowego. Lek zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Alpicort® E but. 100 ml, płyn do stos. na skórę 81,43zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego. Stanowi połączenie estrogenu, syntetycznego glikokortykosteroidu i kwasu salicylowego. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Benzoesan estradiolu hamuje enzym 5-areduktazę, odpowiedzialny za syntezę biologicznie czynnego dihydrotestosteronu oraz łączy się z receptorami androgenowymi w mieszku włosowym. Kwas salicylowy zwiększa wchłanianie innych substancji czynnych przez skórę, działa keratoplastycznie i antymikrobiotycznie. Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie nie powodował podwyższenia stężenia estrogenu we krwi. Prednizolon i kwas salicylowy są metabolizowane w wątrobie i wydalane głównie przez nerki. T0,5 prednizolonu wynosi 12-36 h, kwasu salicylowego 2-4 h.

Dawkowanie

Raz na dobę (najlepiej wieczorem) płyn nanosi się za pomocą aplikatora na chorobowo zmienioną skórę głowy, następnie masuje skórę przez 2-3 min. Zabiegi  powtarza się do czasu zmniejszenia się objawów chorobowych, po czym preparat stosuje się 2-3 razy w tyg. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg.

Wskazania

Różne postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na prednizolon, benzoesan estradiolu, kwas salicylowy, glikol propylenowy lub pozostałe składniki preparatu. Występowanie lub podejrzenie nowotworów estrogenozależnych. Krwawienia z narządów rodnych o nieznanej etiologii. Ospa wietrzna, gruźlica, kiła, reakcje zapalne na szczepienia. Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry. Zapalenie skóry wokół ust. Trądzik różowaty. Choroby skóry głowy z wydzieliną lub o ostrym przebiegu. Nie stosować w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicy oczu, w okolicy genitaliów oraz wewnętrznie. Niemowlęta, dzieci i młodzież do 18 lat.

Środki ostrożności

Przy leczeniu przez okres dłuższy niż 2-3 tyg. należy zachować ostrożność w przypadku endometriozy lub mastopatii oraz u kobiet, które przyjmują preparaty zawierające estrogen. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Unikać kontaktu oczu i błon śluzowych z preparatem.

Niepożądane działanie

Rzadko: nadwrażliwość skórna. Bardzo rzadko: zmiany skórne (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała). Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie). Podczas długotrwałego stosowania w dużych dawkach lub na dużych powierzchniach możliwe są działania ogólnoustrojowe gilkokortykosteroidów.

Ciąża i laktacja

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży, ze względu na zawartość estrogenu. Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do zapłodnienia i ciąży leczenie preparatem należy natychmiast przerwać. Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami nie można wykluczyć uszkodzenia płodu. Pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Preparat może nasilać działanie innych zewnętrznie stosowanych leków.

Preparat zawiera substancje Estradiol benzoate, Prednisolone, Salicylic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu, 0,05 mg benzoesanu estradiolu i 4 mg kwasu salicylowego. Lek zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu i 4 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g maści zawiera 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej, 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej, 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu i 30 mg kwasu salicylowego. 1 g płynu na skórę zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu i 20 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 195 mg kwasu salicylowego i 98 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci betametazonu dipropionianu i 30 mg kwasu salicylowego. 1 g płynu zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci betametazonu dipropionianu i 20 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 400 mg kwasu salicylowego i 100 mg kwasu mlekowego.

1 g pudru zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

1 ml roztw. na skórę zawiera 50 mg chlorowodorku chlormidazolu i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
CELLULITIS (zapalenie tkanki łącznej) - przyczyny, objawy i leczenie

Cellulitis to nie to samo, co cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej - choroba bakteryjna, która może dać ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą - zwłaszcza ...

więcej

Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "KRYSTYNA" Busko-Zdrój Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "KRYSTYNA" Busko-Zdrój

Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" w Busku-Zdroju przyjmuje między innymi pacjentów w zaledwie kilkanaście dni po operacjach kardiologicznych.

więcej

Sanatorium "Oblęgorek" Busko-Zdrój Sanatorium "Oblęgorek" Busko-Zdrój

Sanatorium "Oblęgorek" to niewielkie sanatorium, mogące przyjąć 50 kuracjuszy, położone przy głównym obok Parku Zdrojowego. Realizuje skierowania z NFZ i z ZUS ...

więcej

Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne

Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne oferuje kuracjuszom miejsca hotelowe i w domkach kempingowych. Na terenie ośrodka znajdują się pijalnie wydobywanych z własnego ujęcia wód ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.