Alomide®

1 ml kropli zawiera 1 mg lodoksamidu w postaci trometaminy. Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Alomide® but. 5 ml, krople do oczu, roztwór 47,23zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego hamujący reakcję nadwrażliwości typu I. Stabilizuje komórki tuczne, zapobiegając uwalnianiu histaminy i innych mediatorów reakcji zapalnej, oraz hamuje chemotaksję eozynofili. Lek nie zwęża naczyń krwionośnych, nie działa przeciwhistaminowo ani nie wykazuje innego działania przeciwzapalnego oraz nie hamuje aktywności cyklooksygenazy.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci od 4 lat: 1-2 krople wprowadza się do worka spojówkowego 4 razy na dobę w regularnych odstępach czasu. Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu leku. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Objawy podmiotowe i przedmiotowe (dyskomfort oka, świąd, uczucie ciała obcego, światłowstręt, ostry ból oka, łzawienie, wydzielina z oka, zaczerwienienie z obrzękiem, zaczerwienienie spojówki, reakcja rąbka rogówki, zaburzenia dotyczące nabłonka, opadanie powieki) zwykle ustępują częściowo w ciągu kilku dni, ale niekiedy konieczne jest dłuższe leczenie, do 4 tyg. Po uzyskaniu poprawy leczenie należy kontynuować tak długo, jak to jest potrzebne. W razie potrzeby jednocześnie z preparatem można stosować kortykosteroidy. Po zastosowaniu kropli do oczu w celu leczenia alergicznego zapalenia spojówek może wystąpić dyskomfort, ustępuje on w miarę poprawy w przebiegu choroby. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków podawanych miejscowo do oka, należy zachować od 10 do 15 min przerwy pomiędzy podaniem kolejnych preparatów.

Wskazania

Objawy podmiotowe i przedmiotowe niezakaźnego alergicznego zapalenia spojówek (wiosenne zapalenie rogówki i spojówek, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, atopowe zapalenie spojówek). Lodoksamid może być skuteczny w leczeniu innych chorób oczu, w przebiegu których reakcja nadwrażliwości typu I (z udziałem komórek tucznych) ma główne znaczenie w rozwoju reakcji zapalnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lodoksamid lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie wolno leku stosować częściej, niż według zaleceń. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie i zmianę koloru miękkich soczewek kontaktowych. Nie określono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Bardzo często: przejściowy dyskomfort (kłucie, pieczenie). Często: świąd oka, niewyraźne widzenie, suche oko, łzawienie, wydzielina z oka, przekrwienie, złogi krystaliczne, wrażenie ciała obcego w oku, ból głowy. Niezbyt często: nadżerka/wrzód rogówki, łuski na powiece, sklejanie się rzęs, ból oka, uczucie zmęczenia oka, wrażenie gorąca w oku, obrzęk spojówek, otarcie rogówki, obecność komórek w komorze przedniej, keratopatia/zapalenie rogówki, zapalenie powiek, alergia, wrażenie klejenia się powiek, zaburzenia nabłonka, zawroty głowy, senność, uczucie gorąca, kichanie, suchość błony śluzowej nosa, nudności, dyskomfort ze strony żołądka, wysypka skórna.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Przed zastosowaniem preparatu należy wyjąć soczewki kontaktowe, należy odczekać co najmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Jeśli po zakropieniu preparatu wystąpi niewyraźne widzenie, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać niebezpiecznych urządzeń do czasu, aż będzie widział wyraźnie.

Preparat zawiera substancję Lodoxamide.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml kropli zawiera 1 mg lodoksamidu w postaci trometaminy. Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie

Dalekowzroczność (nadwzroczność), to obok krótkowzroczności druga najczęstsza wada wzroku. Dalekowzroczność jest zaliczana do wad sferycznych, związanych z nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.