Allegra

1 tabl. zawiera 120 mg chlorowodorku feksofenadyny (co odpowiada 112 mg feksofenadyny). 

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Allegra 10 szt., tabl. powl. 15,69 zł 2018-04-16

Działanie

Lek przeciwhistaminowy do stosowania ogólnego. Chlorowodorek feksofenadyny blokuje receptory H1, nie wywiera działania sedatywnego. Feksofenadyna jest czynnym metabolitem terfenadyny. Lek jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym, Cmax osiągane jest po około 1-3 h po podaniu dawki. Feksofenadyna wiąże się w 60-70% z białkami osocza. Jest w minimalnym stopniu metabolizowana. Główną drogą eliminacji leku z organizmu jest wydalanie z żółcią, a do 10% podanej dawki wydalane jest w postaci niezmienionej z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci ≥ 12 lat: zalecana dawka 120 mg raz na dobę. Dzieci poniżej 12 rż.: nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w dawce 120 mg u dzieci poniżej 12 rż. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania preparatu u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby.

Wskazania

Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Należy ostrzec pacjentów z czynną lub w wywiadzie chorobą układu krążenia o możliwości wystąpienia działań niepożądanych takich jak tachykardia i kołatanie serca.

Niepożądane działanie

Często: bóle głowy, senność, zawroty głowy, nudności. Niezbyt często: zmęczenie. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości z objawami, takimi jak: obrzęk naczynioruchowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność, nagłe zaczerwienienie skóry i uogólnione objawy anafilaksji, bezsenność, nerwowość, zaburzenia snu lub koszmary senne/wyraziste sny, tachykardia, kołatanie serca, biegunka, wysypka, pokrzywka, świąd.

Ciąża i laktacja

Leku nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

W obiektywnych testach wykazano, że preparat nie wywiera znaczącego wpływu na OUN. Lek znacząco nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i koncentrację, jednak ze względu na możliwość wystąpienia nietypowych reakcji, zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na lek.

Interakcje

Feksofenadyna nie jest metabolizowana w wątrobie, w związku z tym nie wchodzi w interakcje z innymi lekami metabolizowanymi w wątrobie. Jednoczesne stosowanie chlorowodorku feksofenadyny z erytromycyną lub ketokonazolem powoduje 2-3 krotne zwiększenie stężenia feksofenadyny w osoczu, jednak nie ma to wpływu na odstęp QT i nie powoduje zwiększenia częstości występowania działań niepożądanych w porównaniu gdy leki są podawane oddzielnie. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego i zmniejszoną szybkością wydalania leku z żółcią lub zmniejszonym wydzielaniem do przewodu pokarmowego. Nie stwierdzono interakcji feksofenadyny z omeprazolem. Podanie leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających wodorotlenek glinu i magnezu na 15 min przed podaniem leku powodowało zmniejszenie biodostępności feksofenadyny, najprawdopodobniej w wyniku wiązania w przewodzie pokarmowym. Zaleca się zachowanie około 2 h odstępu między podaniem preparatu i leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających wodorotlenek glinu i magnezu.

Cena

Allegra, cena 100% 15,69 zł

Preparat zawiera substancję Fexofenadine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 120 mg lub 180 mg chlorowodorku feksofenadyny (co odpowiada 112 mg lub 168 mg feksofenadyny).

1 tabl. zawiera 120 mg chlorowodorku feksofenadyny (co odpowiada 112 mg feksofenadyny). 

1 tabl. powl. zawiera 120 mg lub 180 mg chlorowodorku feksofenadyny (co odpowiada 112 mg lub 168 mg feksofenadyny).

1 tabl. powl. zawiera 180 mg chlorowodorku feksofenadyny.

1 tabletka zawiera 120 mg lub 180 mg chlorowodorku feksofenadyny, co odpowiada 112 mg lub 168 mg feksofenadyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego i 25 mg maleinianu feniraminy. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

1 ml syropu zawiera 3 mg lub 6 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 dawka dostarczona (dawka opuszczająca ustnik inhalatora) zawiera 80 µg, 160 µg lub 320 µg budezonidu i odpowiednio 4,5 µg, 4,5 µg lub 9 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu. Preparat zawiera laktozę.

1 ml roztworu zawiera 20 mg teofiliny. Preparat zawiera sód.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu; kapsułki zawierają sacharozę i indygotynę. 1 ml kropli doustnych zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syropy zawierają sorbitol. 1 rozpylenie 0,2 ml (1 dawka) roztworu doustnego zawiera 10 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera etanol i lewomentol.

1 kaps. zawiera 143 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 110 µg indakaterolu oraz 63 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 50 µg glikopironium. 1 dostarczona dawka (dawka, która wydostaje się z ustnika inhalatora) zawiera 110 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 85 µg indakaterolu oraz 54 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 43 µg glikopironium. Preparat zawiera laktozę.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera odpowiednio: 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

Nagłówek Porady ekspertów

Pokrzywka
22 maja 2017

Witam, dwa tygodnie temu byłam na solarium i po 4 dniach dostałam lekkiej wysypki na plecach i brzuchu. Wysypka ta w 5 dniu powiększyła się znacznie i objęła cały brzuch i całe plecy łącznie z pośladkami. W wyglądzie przypominała klasyczna pokrzywkę, czerwone plamy o różnych kształtach część na całej powierzchni, szorstkie w dotyku i mocno swędzące. Pomyślałam, ze może być to po koszeniu trawy choć zaznacze nie jestem alergikiem i nigdy nic mnie nie uczuliło. Kupiłam sobie Ca i leki Allegra i brałam zgonie z zaleceniami. W środę gdy wysypka była jeszcze większa udałam się do dermatologa. Przepisał mi 2 razy dziennie Clatre 20 mg, Ca 2 razy dziennie i do smarowania maść Advantan i raz dziennie miałam smarować. Niestety jest poniedziałek a nic się nie zmienia tylko troszkę w tych miejscach schodzi mi skóra. Nie mam pojęcia czy iść do lekarza raz jeszcze czy trzeba czekać bo to może trwać? Pani dermatolog mówiła że 2-3 tygodnie mogę to mieć ale czy już na początku nie powinno się choć trochę polepszać? Proszę o pomoc

Odpowiedź eksperta:

Sugeruję kontakt z lekarzem prowadzącym.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Uporczywy świąd
24 września 2016

Witam. Otóż mam z moim partnerem problem w postaci uporczywego świądu i wysypki praktycznie na całym ciele ( szczególnie wysypane miejsca to brzuch, plecy i ręce). Początkowo myśleliśmy, że jest to alergia wywołana chemią z ogórków ( pracowaliśmy na szklarni), jednak mimo zmiany pracy uporczywe swędzenie nie ustało. Pomagają leki na alergię ale tylko niektóre ( te na bazie feksofenadyny ) czyli Allegra i od dziś stosujemy Telfast 180mg. Wcześniej stosowaliśmy już allerfre i certizine 2HCL. Mieliśmy podejrzenie świerzbu, ale maść hydrocortisonum oceanic 5mg, zmiany pościeli i ręczników nie działają. Obecnie przebywamy w Holandii i nie mamy możliwości dostania się prędko do lekarza. Rozpaczliwie szukamy pomocy :( Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

W celu ustalenia właściwego postępowania konieczne jest wykonanie badania lekarskiego. Jeśli wystąpiło podejrzenie świerzbu, to zastosowane przez Państwa leki nie mogły zadziałać, gdyż nie wykazują one właściwości przeciwświerzbowcych. Jeśli nie mają Państwo dostępu do dermatologa, to sugeruję wizytę u lekarza ogólnego.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Alergia u 12-latki - jakie badania zrobić?
14 września 2014

witam, moja 12-letnia córka od urodzenia ma alergię, zmiany miała tylko na zgięciach rąk i nóg, teraz ma 12 lat i od dwóch miesięcy ma wysypkę prawie na całym ciele. Dwa razy była w szpitalu leczona maściami sterydowymi. Nie możemy zrobić testów skórnych na co jest uczulona, bo musi zażywać leki. W domu nadal ją smaruję maściami na przemian sterydowymi i natłuszczającymi, córka strasznie to drapie i robi sobie rany. Wczoraj nagle na szyi wyskoczyły jej bąble, które pojawiały się na rekach i nogach, po pół godzinie ustąpiły po podaniu leku allegra i calcium. Nie wiem co robić, mam wrażenie, że allegra nie bardzo pomaga. Czy można inaczej sprawdzić na co tak bardzo jest uczulona córka jeśli bierze leki? Miała robionych w szpitalu kilka testów z krwi, ale lekarka powiedziała, że nie są za bardzo wiarygodne- więc po co były robione? Proszę o pomoc, mama Martynki

Odpowiedź eksperta:

Powinna Pani zgłosić się z córką do dermatologa pediatry.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne

Smog fotochemiczny (fotosmog), inaczej smog typu Los Angeles, ma postać brunatnej mgły unoszącej się nad miastem. Smog fotochemiczny jest typowy dla wielu ...

więcej

Płuca - budowa, funkcje, choroby Płuca - budowa, funkcje, choroby

Płuca znajdują się w klatce piersiowej i są częścią układu oddechowego. Ich najważniejszym zadaniem jest przenoszenie tlenu z powietrza do krwi oraz ...

więcej

Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym przebiegu, jej objawy trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się ...

więcej

Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź! Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź!

Zanieczyszczone powietrze w domu to wina m. in. szkodliwych substancji: tlenku i dwutlenku węgla, tlenku azotu, formaldehydu, a także pleśni, glonów, grzybów ...

więcej

Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem? Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?

Maski antysmogowe, które mają chronić przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, stają się coraz popularniejsze. Wszystko dlatego, że poziom toksycznych substancji w powietrzu jest ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.