Akneroxid® L

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Akneroxid® L but. 100 g, płyn na skórę 32,70zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu po zastosowaniu na skórę działa przeciwbakteryjnie głównie na bakterie z rodzaju Propionibacterium, będące jedną z przyczyn trądziku pospolitego oraz na bakterie z rodzaju Micrococcacae. Ponadto hamuje proliferację komórek w obrębie gruczołów łojowych, przez co w wielu przypadkach, zmniejsza ilość lipidów na powierzchni skóry. Zmniejsza także ilość i wielkość korneocytów, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na występujące w przebiegu trądziku zaburzenia rogowacenia w okolicy ujść gruczołów łojowych. Miejscowo podawany nadtlenek benzoilu jest metabolizowany do kwasu benzoesowego w skórze, podczas procesu jego przenikania. Jedynie ten metabolit przenika do skóry w małym stopniu i jest obecny we krwi jako wolny kwas benzoesowy. Nawet podczas stosowania leku w maksymalnych dawkach, wchłanianie kwasu benzoesowego przez skórę nie przekracza 500 mg na dobę. Kwas benzoesowy jest wydalany przez nerki w postaci niezmienionej. Wydalanie zachodzi tak szybko, że nie obserwuje się istotnego sprzężenia z glicyną, z powstawaniem kwasu hipurowego. Po 3 h od zastosowania żelu, stwierdzono znaczne zmniejszenie liczby bakterii Propionibacterium acnes i z rodzaju Micrococcus w okolicy ujścia gruczołów łojowych, w porównaniu do wartości początkowych.

Dawkowanie

Do stosowania miejscowego na skórę. Akneroxid 5: cienką warstwę żelu nakładać na chorobowo zmienioną skórę (po dokładnym jej oczyszczeniu) 2 razy na dobę. W zależności od wrażliwości skóry, częstość stosowania należy dostosować indywidualnie. U pacjentów ze szczególnie wrażliwą skórą, preparat należy stosować początkowo raz na dobę - przed snem. Akneroxid 10: cienką warstwę żelu nakładać na chorobowo zmienioną skórę (po dokładnym jej oczyszczeniu) raz lub 2 razy na dobę. W zależności od wrażliwości skóry, częstość stosowania należy dostosować indywidualnie lub rozpoczynać terapię preparatem Akneroxid 5. U pacjentów ze szczególnie wrażliwą skórą, preparat należy stosować początkowo raz na dobę - przed snem.Preparatu nie należy nakładać na zdrową skórę. Po użyciu należy umyć ręce. Zazwyczaj okres terapii wynosi 4-10 tyg.

Wskazania

Akneroxid 5: trądzik pospolity. Akneroxid 10: trądzik pospolity, zwłaszcza klatki piersiowej i pleców.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować: na uszkodzoną skórę, do oczu, na błony śluzowe, w okolicach ust, nosa lub oczu, u osób z atopowym zapaleniem skóry, na skórę suchą, z ograniczonym wydzielaniem łoju.

Środki ostrożności

Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. Przypadkowy kontakt żelu z oczami może powodować zaczerwienienie i uczucie pieczenia. Szczególnie ostrożnie stosować na wrażliwe miejsca na skórze, np. na szyi. W trakcie stosowania preparatu należy unikać naświetlania leczonych obszarów skóry promieniowaniem UV (światło słoneczne, solaria). Ze względu na właściwości wybielające, należy unikać nakładania preparatu w okolicach brwi, brody, na granicy skóry z włosami oraz należy unikać kontaktu preparatu z odzieżą.

Niepożądane działanie

W pierwszych dniach po rozpoczęciu stosowania może wystąpić uczucie napięcia i niewielkie zaczerwienienie skóry. Nieznaczne uczucie pieczenia, odczuwane początkowo przez pacjentów z wrażliwą skórą, zwykle ustępuje podczas leczenia. Umiarkowane złuszczanie się naskórka utrzymuje się przez cały okres terapii. Gdyby nadmierne zaczerwienienie albo uczucie pieczenia utrzymywało się ponad 5 dni, pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Po ustąpieniu tych objawów często można kontynuować leczenie stosując preparat w większych odstępach czasu lub o mniejszym stężeniu (Akneroxid 5). Niezbyt często może wystąpić nasilenie suchości skóry; rzadko - alergia kontaktowa.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie po starannym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści z leczenia. Nie należy stosować w ostatnim miesiącu ciąży.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z dermatologicznymi preparatami drażniącymi skórę, wysuszającymi, złuszczającymi lub zawierającymi substancje o właściwościach redukujących.

Preparat zawiera substancję Benzoyl peroxide.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 50 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu i 30 mg lub 50 mg nadtlenku benzoilu.

1 g kremu zawiera 40 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alginian glikolu propylenowego.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.