Aknemycin® Plus

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aknemycin® Plus but. 25 ml, płyn na skórę 50,93 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego na skórę zawierający antybiotyk w połączeniu z tretynoiną. Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów, działa na bakterie Gram-dodatnie oraz niektóre bakterie Gram-ujemne, w tym bakterie Propionibacterium acnes, które odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, wspomaga złuszczanie skóry, działa poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów w skórze, powoduje usunięcie zaskórników i zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Erytromycyna stosowana miejscowo ulega wchłonięciu do organizmu w niewielkich ilościach, tretynoina wchłania się w 0,5-24%, następnie jest szybko metabolizowana i wydalana z moczem i kałem, nie ulega kumulacji w wątrobie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: stosować 1-2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Nanieść płyn bezpośrednio na skórę za pomocą dołączonego aplikatora. Czas leczenia zależy od ogólnego stanu skóry, lecz nie może przekraczać okresu 12 tyg.

Wskazania

Wszystkie postaci trądziku, w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę, tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry). I trymestr ciąży.

Środki ostrożności

W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego - objawy te mają zwykle charakter przemijający, nie stanowi to powodu do przerwania leczenia, można natomiast zmniejszyć okresowo częstość stosowania preparatu. Podczas terapii może wystąpić reakcja nadwrażliwości na światło. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania preparatu może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie (dotyczy to zwłaszcza osób długo narażonych na działanie światła słonecznego oraz szczególnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne). Przed rozpoczęciem terapii należy wyleczyć wszelkie oparzenia słoneczne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami oraz nie stosować preparatu na okolice warg i nozdrzy.

Niepożądane działanie

Rzadko: zmniejszenie pigmentacji skóry, podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia, suchości i złuszczania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy). W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w I trymestrze ciąży, unikać stosowania w pozostałym okresie ciąży i u kobiet, które planują ciążę. Zachować szczególną ostrożność w razie konieczności stosowania w okresie karmienia piersią. W okresie karmienia piersią nie stosować na skórę piersi w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu ze skórą noworodka.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry.

Cena

Aknemycin® Plus, cena 100% 50,93 zł

Preparat zawiera substancje Erythromycin, Tretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

1 g żelu zawiera 20 mg erytromycyny i 0,5 mg izotretinoiny. Preparat zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści lub płynu zawiera 20 mg erytromycyny. Maść zawiera alkohol cetostearylowy, benzoesan benzylu, glikol propylenowy.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg erytromycyny.

1 ml gotowego roztworu zawiera 40 mg erytromycyny i 12 mg octanu cynku w postaci kompleksu erytromycyny z dwuwodnym mikronizowanym octanem cynku.

1 kaps. zawiera 10 mg tretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oraz sorbitol.

1 g żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny; żel zawiera p-hydroksybenzoesany metylu i propylu, butylohydroksytoluen.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.