Aknemycin® Plus

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aknemycin® Plus but. 25 ml, płyn na skórę 50,93zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego na skórę zawierający antybiotyk w połączeniu z tretynoiną. Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów, działa na bakterie Gram-dodatnie oraz niektóre bakterie Gram-ujemne, w tym bakterie Propionibacterium acnes, które odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, wspomaga złuszczanie skóry, działa poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów w skórze, powoduje usunięcie zaskórników i zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Erytromycyna stosowana miejscowo ulega wchłonięciu do organizmu w niewielkich ilościach, tretynoina wchłania się w 0,5-24%, następnie jest szybko metabolizowana i wydalana z moczem i kałem, nie ulega kumulacji w wątrobie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: stosować 1-2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Nanieść płyn bezpośrednio na skórę za pomocą dołączonego aplikatora. Czas leczenia zależy od ogólnego stanu skóry, lecz nie może przekraczać okresu 12 tyg.

Wskazania

Wszystkie postaci trądziku, w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę, tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry). I trymestr ciąży.

Środki ostrożności

W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego - objawy te mają zwykle charakter przemijający, nie stanowi to powodu do przerwania leczenia, można natomiast zmniejszyć okresowo częstość stosowania preparatu. Podczas terapii może wystąpić reakcja nadwrażliwości na światło. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania preparatu może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie (dotyczy to zwłaszcza osób długo narażonych na działanie światła słonecznego oraz szczególnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne). Przed rozpoczęciem terapii należy wyleczyć wszelkie oparzenia słoneczne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami oraz nie stosować preparatu na okolice warg i nozdrzy.

Niepożądane działanie

Rzadko: zmniejszenie pigmentacji skóry, podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia, suchości i złuszczania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy). W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w I trymestrze ciąży, unikać stosowania w pozostałym okresie ciąży i u kobiet, które planują ciążę. Zachować szczególną ostrożność w razie konieczności stosowania w okresie karmienia piersią. W okresie karmienia piersią nie stosować na skórę piersi w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu ze skórą noworodka.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry.

Preparat zawiera substancje Erythromycin, Tretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

1 g żelu zawiera 20 mg erytromycyny i 0,5 mg izotretinoiny.

1 g żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny; żel zawiera p-hydroksybenzoesany metylu i propylu, butylohydroksytoluen.

1 kaps. zawiera 10 mg tretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oraz sorbitol.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 g maści lub płynu zawiera 20 mg erytromycyny. Maść zawiera alkohol cetostearylowy, benzoesan benzylu, glikol propylenowy.

1 ml gotowego roztworu zawiera 40 mg erytromycyny i 12 mg octanu cynku w postaci kompleksu erytromycyny z dwuwodnym mikronizowanym octanem cynku.

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny. Krem zawiera butylohydroksyanizol (E 320), butylohydroksytoluen (E 321), olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany, kwas sorbowy i parahydroksybenzoesanu metylu (E 218).

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.