Actisept

1 g kremu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Actisept tuba 20 g, krem 18,08zł 2017-10-31

Działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Dawkowanie

Miejscowo. Stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze, rany lub oparzenia 1-2 razy na dobę, bezpośrednio lub w opatrunku okluzyjnym. Nie stosować dłużej niż do 14 dni.

Wskazania

Profilaktyka oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, wyprzenia grzybicze zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych stóp, łupież skóry owłosionej). Odkażanie ran, zwłaszcza powierzchniowych po małych zabiegach chirurgicznych, małych powierzchni oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na powidon jodowany, jod lub inne składniki preparatu. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Niewydolność nerek. Jednoczesne stosowanie litu. Nie stosować długotrwale; u dzieci w wieku do 2 lat; na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%) oraz u pacjentów przewlekle chorych.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u dzieci, ze względu na przenikanie jodu do organizmu.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (powyżej 30%) może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych tj. kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Unikać kontaktu preparatu z oczami. Preparat może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego oraz może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Interakcje

Preparat może wchodzić w reakcje z innymi lekami, zwłaszcza z związkami zawierającymi rtęć, zasadami czy z tiosiarczanem sodu. Równoczesne stosowanie litu jest przeciwwskazane. Nie należy stosować preparatu z innymi lekami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

Preparat zawiera substancję Povidone-Iodine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

100 g maści zawiera 10 g powidonu jodowanego z 10% zawartością dostępnego jodu.

100 g żelu zawiera 10 g powidonu jodowanego.

1 globulka dopochwowa zawiera 200 mg jodowanego powidonu.

1 ml roztworu zawiera 100 mg jodowanego powidonu.

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

100 g roztworu zawiera 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.

1 g kremu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

100 g roztworu zawiera 50 g alkoholu izopropylowego i 1 g powidonu jodowanego.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.