Acnelec

1 g kremu lub 1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera parahydroksybenzoesan metylu i glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Acnelec 30 g, żel 24,00zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Adapalen jest pochodną kwasu naftalenokarboksylowego, nie wchodzi w reakcje z tlenem i nie rozkłada się w wyniku działania światła. Działa podobnie do retynoidów. Po przedostaniu się do wnętrza komórki łączy się z receptorami jądrowymi kwasu retynowego (RAR), powodując zmianę ekspresji genów i syntezę nowego mRNA. W przeciwieństwie do retynoidów, nie wiąże się z ich receptorami cytoplazmatycznymi. Adapalen stosowany miejscowo wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Prawdopodobnie normalizuje różnicowanie nabłonka komórkowego mieszków włosowych, w wyniku czego zmniejsza powstawanie zaskórników. Adapalen działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy. Hamuje chemotaktyczną i chemokinetyczną reakcję leukocytów wielojądrzastych oraz peroksydację kwasu arachidonowego, upośledzając powstawanie odpowiednich mediatorów komórkowych odczynu zapalnego. W wyniku tego zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty). Po miejscowym zastosowaniu adapalen nie wchłania się przez skórę w istotnych ilościach. Nawet podczas stosowania preparatu przez kilka tyg. na duże powierzchnie ciała, nie stwierdzono obecności leku w surowicy krwi pacjentów.

Dawkowanie

Leczenie rozpoczyna się od nakładania małych ilości preparatu na zmienioną chorobowo skórę, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych, 10-15 min. po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Preparat należy stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem. Po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli po 3 mies. nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Trądzik pospolity - łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na adapalen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę uszkodzoną, opaloną lub z wypryskiem innym niż trądzikowy. Ciąża.

Środki ostrożności

Należy chronić usta, oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie skóry twarzy. W takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni, aż do ustąpienia objawów. Podczas stosowania preparatu, na skutek zmniejszenia warstwy rogowej naskórka, dochodzi do uwrażliwienia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego i stosowanych miejscowo leków lub kosmetyków. Z uwagi na to podczas leczenia adapalenem należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i słońce (stosując np. nakrycie głowy i filtry ochronne) i nie należy stosować kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym. Zawarte w preparacie parahydroksybenzoesan metylu (żel i krem) i parahydroksybenzoesan propylu (krem) mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego żel może powodować podrażnienie skóry. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Często: sucha skóra, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, rumień. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne, świąd, łuszczenie się skóry, trądzik. Częstość nieznana: ból skóry, obrzęk skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie powiek, rumień powiek, świąd powiek, obrzęk powiek.

Ciąża i laktacja

Z powodu ograniczonych danych oraz możliwości bardzo ograniczonego przenikania adapalenu do organizmu, preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas leczenia powinno być ono przerwane. Preparat może być stosowany u kobiet karmiących piersią. Preparatu nie stosować na klatce piersiowej u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Nie stwierdzono wpływu adapalenu na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z lekami o podobnym mechanizmie działania i z innymi preparatami stosowanymi na skórę zawierającymi retynoidy. Nie należy stosować na skórę innych preparatów, które mogą działać drażniąco (np. preparaty złuszczające, ściągające, ścierająco-czyszczące, alkohole). W razie równoczesnego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych (erytromycyny 4%, fosforanu klindamycyny 1%, nadtlenku benzoilu 10%) należy stosować je rano, a Acnelec wieczorem.

Preparat zawiera substancję Adapalene.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu lub 1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera parahydroksybenzoesan metylu i glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu lub żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.