Acne-Derm

1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego. Preparat zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy i kwas benzoesowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Acne-Derm tuba 20 g, krem 26,51 zł 2018-04-16

Działanie

Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie, szczególnie na bakterie Propionibacterium acnes, które mają wpływ na rozwój trądziku. Ponadto zmniejsza liczbę mikrozaskórników, w wyniku normalizacji procesu powstawania keratyny oraz hamowania nadmiernego rogowacenia naskórka. Preparat ma również działanie wybielające. Kwas azelainowy hamuje aktywność tyrozynazy oraz enzymów mitochondrialnych, dzięki czemu hamuje wzrost i nadczynność melanocytów. Po podaniu preparatu na skórę dociera on do wszystkich jej warstw. Badania in vitro wykazały, że zawartość kwasu azelainowego po aplikacji pojedynczej dawki wynosi: w warstwie rogowej 3-5%, w naskórku i skórze właściwej do 10%, w osoczu krwi średnio 4%. Kwas azelainowy w 43% wiąże się z białkami osocza. Ulega β-oksydacji w niewielkim stopniu. Wydalany jest głównie z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 po podaniu na skórę wynosi 12 h.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci od 12 lat: 1 g kremu (pasek 4 cm) 2 razy na dobę (rano i wieczorem) nanosić cienką warstwą na umyte i dokładnie osuszone, chorobowo zmienione miejsca na skórze. Krem delikatnie wetrzeć. Po nałożeniu preparatu dokładnie umyć ręce. Dawka dobowa wynosi 2 g kremu (8 cm). Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku zmian trądzikowych na klatce piersiowej i plecach nie stosować więcej niż 10 g kremu na dobę. Pacjenci ze skórą wrażliwą przez pierwszy tydzień leczenia powinni stosować preparat raz na dobę, wieczorem. Należy zmniejszyć ilość nakładanego preparatu lub stosować go raz na dobę w przypadku wystąpienia znacznego podrażnienia skóry; jeśli to konieczne przerwać leczenie na kilka dni. Preparat należy stosować co najmniej 4 tyg.; w celu uzyskania trwałej poprawy stosować przez kilka miesięcy. Nie stosować dłużej niż 6 mies. Inne preparaty na skórę nanosić pomiędzy kolejnymi aplikacjami kremu.

Wskazania

Trądzik pospolity. Przebarwienia skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas azelainowy i pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy określić typ przebarwień - zalecane jest zastosowanie lampy Wood'a (postać skórna przebarwień jest oporna na leczenie preparatem, natomiast typ naskórkowy i typ mieszany naskórkowo-skórny łatwo poddają się leczeniu). W trakcie leczenia trądziku u pacjentów o ciemnej karnacji należy wnikliwie obserwować skórę ze względu na działanie wybielające preparatu. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry, alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz kwas benzoesowy, który może być przyczyną niewielkiego podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leczenia preparatem u dzieci poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Często: objawy miejscowego podrażnienia skóry takie jak: pieczenie, świąd, zaczerwienienie, suchość i łuszczenie skóry (występuje zwykle na początku leczenia, jeśli utrzymują się należy stosować preparat raz na dobę). W większości przypadków objawy podrażnienia są łagodne i zazwyczaj nie wymagają przerwania stosowania preparatu. Rzadko: kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, u pacjentów o ciemnej karnacji - białe plamy lub rozjaśnienie skóry w miejscu stosowania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości na światło, alergiczne reakcje skórne np: wysypka.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu i karmionego dziecka.

Uwagi

W leczeniu przebarwień skóry, należy stosować jednocześnie kremy z filtrami UVA i UVB. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Należy unikać czynników drażniących skórę np.: mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł zapachowych. Należy chronić skórę przed mrozem i wiatrem.

Cena

Acne-Derm, cena 100% 26,51 zł

Preparat zawiera substancję Azelaic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego. Preparat zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy i kwas benzoesowy.

1 g kremu zawiera 200 mg; 1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Preparaty zawierają kwas benzoesowy i glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Lek zawiera kwas benzoesowy oraz glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Nagłówek Porady ekspertów

trądzik i przebarwienia
29 lipca 2016

Witam potrzebuję pomocy. Od pewnego czasu mam ostry trądzik w okolicy żuchwy i brody więc chyba jest to trądzik hormonalny. Jestem zapisana do dobrego dermatologa ale dopiero na wrzesień :/ do tego czasu nwm co mam robić biorę tabletki antykoncepcyjne Aidee bo mój ginekolog powiedział, że mogą pomóc i witaminę A, używam kremu i żelu iwostin, kremy acne-derm i jeszcze punktowo benzacne i z ziai antybakteryjne. Ale co pozbędę się dwóch pryszczy to na drugi dzień wyskakują nowe w podobnym miejscu. Do tego mam mnóstwo czerwonych plam i przebarwień po pryszczach. Nie wiem co mam robić i czego używać aby pomogło do tego września.

Odpowiedź eksperta:

W przypadku nawrotowych zmian trądzikowych, nie reagujących na preparaty miejscowe konieczna jest intensyfikacja leczenia w postaci terapii doustnej. Nie jest możliwe jej ustalenie bez zbadania pacjenta. Sugeruję odczekać ze zmianą terapii do wrześniowej wizyty.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Problemy z cerą (Trądzik)
3 października 2015

Witam od kilku lat borykam się z trądzikiem na początku objawiało się to jednym wypryskiem na tydzień teraz to już mój odwieczny problem. Mam cerę mieszana zawsze gdy wstaje rano strasznie się świece od namiaru sebum nawet po przemyciu za dwie godziny jest dokładnie to samo, nawet po wykonaniu makijażu muszę używać mocno matującego pudru choć i to nie pomaga po godzinie i tak się świece. Mój trądzik na dzień dzisiejszy to kilka wyprysków mocno widocznych w ciągu tygodnia do tego niektóre są bardzo bolące i zaczerwienione i czasem również ropne. Do tego mam również duży problem z wągrami w okolicy brody nosa a najbardziej czole tam też znajdują się najczęściej moje wypryski, również mam problem w podskórnymi niedoskonałościami które znajdują się pod skórą takie małe grudki. Dodam również że leczyłam się u dermatologa choć nie przyniosło to rezultatów, pierwsza wizyta skończyła się przepisaniem kremu Epiduo fakt krem złuszczał mocno skórę ale po jego stosowaniu ponad miesiąc efektów nie było oprócz piekącej skóry i pojawiania się suchych miejsc na twarzy. Kolejna wizyta u dermatologa oczywiście poszłam do innego i tam pani doktor przepisała mi krem differin i dodała ze jeśli mi to nie pomoże to zostają mi tylko regularne oczyszczanie twarzy, po zastosowaniu kremu trądzik był troszkę łagodniejszy ale nie pomógł. Po dwóch nie udanych wizytach postanowiłam na własną rękę poszukać sposobu na pozbycie się trądziku i znalazłam dużo opinii pozytywnych i efektów po kremie Acne-derm i tak też udałam się do apteki i stosowałam go dość długo prawie dwa miesiące krem zmniejszył w minimalnym stopniu ale nie był to efekt jaki oczekiwałam. Dodam także że byłam u kosmetyczki na manualnym oczyszczaniu skóry ale po bolesnym zabiegu efekt był do tygodnia po tym upływie czasu skora wróciła do stanu z przed oczyszczania, wiem że problemem może też być spożywanie słodyczy ale niestety ja nie należę do tej grupy choć raz na jakiś czas się skusze jestem bardziej za aktywnością fizyczna i nie mam również nadwagi. Co do dbania o cerę jest ona zróżnicowana posiadam wiele pilingów, zeli do mycia twarzy, toników do cery mieszanej, kremy na dzień i na noc do cery mieszanej jak i kremy nawilżające oraz stosuje mydło szare do przemywana twarzy oraz stosuje dwa razy w tygodniu maseczki z glinka zielona oraz ogórka itp. Moje pytanie wiec brzmi co mam robić? Czy może kolejna wizyta u dermatologa pomoże? Czy już zostaje mi tylko kosmetyczka i regularne oczyszczanie twarzy? I czy jest jakiś krem lub tabletki które by mi pomogły? Mam 19 lat i jestem w pełni świadoma chcę żeby pani potraktowała poważnie mój problem a nie jak nastolatki która narzeka na wszystko. Z góry dziękuje liczę na to że Pani mi pomoże i Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta:

Leczenie trądziku jest bardzo skomplikowanym procesem. Powinno się działać przyczynowo (zmniejszać łojotok oraz stosować preparaty keratolityczne). Oczyszczanie u kosmetyczki nie jest właściwym postępowaniem. Wizyta u dermatologa jest konieczna w celu ustalenia właściwej terapii.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Trądzik
1 lutego 2015

Witam, mam 25 lat, od paru lat lecze się na trądzik. Stosowałam antybiotyk, różne maści. Na jakiś czas trądzik ustąpił, ale od kilku miesięcy znowu mam problem. Obecnie stosuję maść Epiduo, Acne-derm. Trądzik występuje na brodzie i na policzkach. Mam bardzo dużo blizn i takie czerwone podskórne krostki. Niewiem czy to nie trądzik różowaty, Moja twarz jest przeważnie czerwona, reaguje na zmiany temperatur, pod wpływem emocji zawsze się czerwieni. Jak mam pielęgnować taką wrażliwą i trądzikową cerę? Jakich produktów używać do oczyszczania twarzy i jakie odpowiednie kremy ? Myślałam o kremie pharmaceris CAPINON K. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Oceną stanu Pani skóry powinien zająć się dermatolog. Proszę udać się do lekarza, który zleci odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
brevoxyl
5 lipca 2009
Witam:) Problem z pryszczami pod każdą postacią mam od zawsze. Stosowałam acne-derm i pomóg na jakiś czas. Ostatnio zaś kupiłam w aptece brevoxyl. Używam od 2 tygodni. Na początku bardzo mi wysuszył twarz, aż skóra schodziła płatami. Piekły mnie policzki. Zaczęłam więc stosować kremy nawilżające. To trochę złagodziło objawy. Jednak od początku stosowania stan mojej skóry znacznie się pogorszył. Wyszło mi więcej wyprysków. Teraz skóra łuszczy się w niewielkim stopniu. Nie jest już tłusta jak była przedtem. Proszę o poradę- czy powinnam przestać go stosować czy czekać dalej. Może zacząć przyjmować jakiś preparat doustnie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

jeśli wystąpiło podrażnienie to powinna Pani odstawić ten preparat. Dopiero po ustąpieniu złuszczania można rozpocząć właściwą kurację. Trądzik zawsze wymaga leczenia skojarzonego, przeciwłojotokowego oraz przeciwbakteryjnego. Po uzyskaniu poprawy konieczne jest przewlekłe stosowanie leków lub kosmetyków przeciwłojotokowych. Do pielęgnacji skóry najlepiej stosować w trakcie terapii: do mycia twarzy delikatne żele do skóry wrażliwej oraz kremy intensywnie nawilżające.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
tłusta cera
1 kwietnia 2009
witam, mam problem z cera na czole i okolicach nosa - strasznie sie przetłuszcza i to bardzo szybko już po ok 2 godzinach po nałozeniu makijazu musze uzywac bibułki matującej jeszce do niedawna miałam probem z pryszczami ale sie juz go pozbyłam dzięki maści Acne-Derm. Ta tłusta skóra jest bardzo uciażlwa więc jesli jest jakaś rada to bardzo proszę. Z góry dziekuje za pomoc!!!

Odpowiedź eksperta:

Przeciwłojotokowo działają kosmetyki lub leki zawierające retinoidy (Retin A) lub tlenek benzoilu (Brevoxyl, Akneroxid, Benzacne).

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Męczący trądzik
10 lutego 2009
Mam 24 lata i od 16 roku życia walcze z trądzikiem. Nieraz bywało lepiej nieraz gorzej. Przez ponad rok brałam hormony Dianę 35, i było nieco lepiej, ale nigdy nie było tak,żeby tradzik zniknął zupełnie. Przez okres tegorocznych wakacji odstawiłam hormony i tak jak zawsze lato(słońce) mi zawsze pomagało tak moja cera się pogarszała. Początkowo kupiłam cały zestaw Iwostin a potem na noc stosowałam Acne-derm, i robiło się coraz gorzej. Poszłam do dermatologa i zapisał mi Differin żel i Tetralysal 150, który dawkowałam 2 razy po 1 tbl. Zjadłam juzz trzy opakowania, i rozpoczynam teraz 4te po 1 tbl dziennie. Mam jednak pewne obawy, bowiem nie widze wyrażnej zmiany, krosty nadal sie pojawiają, kaszka pozostała, i ogonie nadal wyglądam okropnie. Jestem przeciwna antybiotykom, ale cera jest dla mnie bardzo wazna ze względu samopoczucia, nie wiem co robić, truć się dalej, zmienic dermatologa. Moze potrzebuje jakis badań na poziom hormonów, czy może wymaz z moich ropnych krost na twarzy. Bardzo proszę o pomoc

Odpowiedź eksperta:

trudno bez obejrzenia pacjenta poradzić jaki lek będzie potrzebny. Anybiotyki w trądziku czasami są wręcz konieczne. Trądzik zawsze wymaga leczenia skojarzonego, przeciwłojotokowego oraz przeciwbakteryjnego. Po uzyskaniu poprawy konieczne jest przewlekłe stosowanie leków lub kosmetyków przeciwłojotokowych. Do pielęgnacji skóry najlepiej stosować w trakcie terapii: do mycia twarzy delikatne żele do skóry wrażliwej oraz kremy intensywnie nawilżające.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Zmiany na skórze
10 lutego 2009
Witam, mam 19 lat i od ponad dwóch miesięcy mam uporczywe krosty na policzkach.Wcześniej miałam dosyć czystą cerę a drobne krostki pojawiały się jedynie przed okresem. Około miesiąca temu byłam u dermatologa, który stwierdził, że jest to trądzik grudkowo- krostkowy i przepisał mi tabletki Tetralysal, które stosowałam 2 razy dziennie przez 16 dni, żel do smarowania twarzy Duac, krem Acne-Derm oraz lek robiony-mieszankę spirytusową do przemywania twarzy 2 razy dziennie.Niestety nie zauważyłam żadnej poprawy a podczas przemywania twarzy mieszanką spirytusową odczuwałam silne pieczenie twarzy oraz miałam bardzo wysuszoną twarz do tego stopnia że w miejscach gdzie były zmiany skóra wyglądała jak skorupa a w dotyku nie przypominała skóry.Dlatego odstawiłam tę mieszankę i teraz stosuję tylko te dwie maście.Skóra już nie jest sucha ale i tak nie widzę poprawy.Krosty mnie trochę swędzą,są czerwone i niektóre nadają się do wyciśnięcia a oprócz tego na nosie i policzkach mam rozszerzone pory i wągry.Nie wiem czy ma jakies znaczenie to,że kiedy byłam mała miałam skazę białkową.Być może nie jest to zwykły trądzik a jakieś uczulenie? Czy powinnam wybrać się do innego dermatologa? Proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Trądzik zawsze wymaga leczenia skojarzonego, przeciwłojotokowego oraz przeciwbakteryjnego. Po uzyskaniu poprawy konieczne jest przewlekłe stosowanie leków lub kosmetyków przeciwłojotokowych. Do pielęgnacji skóry najlepiej stosować w trakcie terapii: do mycia twarzy delikatne żele do skóry wrażliwej oraz kremy intensywnie nawilżające.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Trądzik czy uczulenie?
25 września 2007
Od kilku miesięcy mam poważny problem z cerą.Odwiedziłam już bardzo wielu specjalistów i żaden nie umiał mi pomóc.Na moim czole pojawiły sie grudki swędzące,skóra jest zaczerwieniona i niektóre z nich przeradzają sie w ropniaki.Najpierw byłam leczona na trądzik.Leki które zazywałam to: -antybiotyk Unidox solutab maści: -Mecortolon -brevoxyl -davercin -metronidazol żel1% -bedicort G -acne-derm -clindacne Żadne z tych lekarstw nie przyniosło rezultatów.Odwiedziłam Centrum Dr.Ireny Eris i tam po konsultacji z lekarzem usłyszałam że jest to ulczulenie na słońce.Jadłam tabletki Xyzal ale i to nie przyniosło rezultatów. Na mojej skórze czoła dalej są uciążliwe grudki,kiedy się poce przybywa ich i zaczynają swędzieć.Dodam jeszcze że mam skóre mieszaną.Tłustą na czole nosie i brodzie a suchą na policzkach.Bardzo proszę o porade.Z góry dziękuje. Izabela Majewska

Odpowiedź eksperta:

Niestety przez internet nie jestem w stanie pani pomóc - musiałabym osobiście zobaczyć zmiany.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Długoletnie leczenie trądziku
17 sierpnia 2007
Od 10 lat borykam się z problemem jakim jest trądzik Obecnie mam 26 lat a na mojej twarzy są nadal grudki ropne zaskórniki rozszerzone pory mimo wieloletniego i uciążliwego juz leczenia Stosowane były przeze mnie różne maści i kremy z tych ostatnich Akneroxid Clindacne Acne-Derm Differin oraz doustnie Tetralysal-po tych kapsułkach pojawiły się kłopoty żałądkowe Objawy tylko na chwile zmniejszały się a nie mijały całkowicie Do tego jeszcze po kwietniowym słoneczku pojawiły się przebarwienia wokół górnej wargi ust i pod oczami które wyglądają paskudnie Kosmetyczka zaleciłą Mikrodermabrazję lecz ja czytałam że po tym zabiegu nie można korzystać z promieni słonecznych Proszę o radę i pomoc

Odpowiedź eksperta:

Odsyłam do naszej strony: www.poradnikzdrowie.pl
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
tradzik
9 sierpnia 2007
mam tradzik juz od 10 lat obecnie mam 23 lata,ostatnio bylam prywatnie u dermatologa zapisał mi tabletki tetralysal i kremacne-derm stosuje to wszystko na noc czy to dobry zestaw ratunkowy? prosze jeszcze napisac czy te preparaty sa skuteczne?

Odpowiedź eksperta:

Tak, to skuteczne leczenie.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
ehhhh....ta cera....
7 lutego 2007
Od czterech lat mam problemy z cerą, bardzo mnie to irytuje bo wczesniej miałam nadzwyczaj ładną skórę, niczym pupcia niemowlaczka, zero jakichkolwiek niedoskonałości. Mój problem rozpoczął się od powstawania drobnych zmian na czole, było to we wakacje, jakos tak wyszło, że wtedy sporo się malowałam co tez mogło zaważyć na tym co jest teraz, powracając do czoła- były to nie wielkie zmiany wydawało mi sie że alergiczne,ale wysypka charakteryzująca sie suzym skupiskiem takich jakby zaskór niaków, grudek i malutkich ropnych krostek utrzymywała się nadzwyczaj długo. Gdzieś przeczytałam że capivit a+e wyciśniety z granulki, rozsmarowany w chorych partiach skóry przynosi poprawę. Faktycznie skóra się złuszczała i na jakiś czas wyglądała lepiej. Brałam też w miedzy czasie wyciąg ze skrzypu polnego, i tabletki wzmacniające odporność, skutkowało ale na krótką mete.W końcu po roku czasu poszłam do dermatologa, zostały mi przepisane areltec, daversin w żelu i płynie. Użytkowanie tego przyswoiło mi wiele problemu bo po płynie daversin "wypaliło mi czoło" skóra skodziła płatami. Za drugim razem jak poszłam do tego samego lekarza usyszałam, że nic sie nie da zrobić i musze zmienić sposób odżywiania (fakt faktem jadłam sporo słodyczy). Znów minął rok, poszłam do prywatnego dermatologa, dostałam acne-derm i borasol do przemywania skóry (czoło się pogorszyło a do tego doszła jeszcze broda, białe zaskórniki i grudki). Po namowach pani dr zdecydowałam się na peeling migdałowy (6 zabiegów) - skutkował... potem troche mniej, dostałam tez granulki Tartaricum antimonium 5CH, które brałam z 4 miesiace. No ale cóz po w sumie pół rocznym w miarę spokoju, znów dostrzegłam na swym czole kroty- tym razem same ropne, ale nie wiem tak do końca czym to jest spowodowane, w sumie ostatnio miałam sporo stresu, a morfologia i cytologia które ostatnio robiły wyszły nie zaciekawie. Płytki krwi mam o wiele zaniskie, leukocyty też, zas granulocytów jest za dużo- to może być nadżerka i jakieś zakażenie dróg rodnych. Obecny dermatolog przepisał mi izotrexin na noc, fucidin na rano i metronidazol w połódnie, stwierdził na podstwawie dłoni i łokci że mam łuszczycę, a ogólną diagnoza brzmiała AZS. Czy faktycznie moge miec AZS czy też działalność czynników wewnętrzne jest bardziej prawdopodobna na zmiane wygladu cery. Czy leczenie maścią sterydową nie pogorszy sytuacji? ...w końcu 23 lata to już prawie cera dojrzała...

Odpowiedź eksperta:

Opisuje Pani zmiany, które są dosyć niecharakterystyczne. Niestety bez badania lekarskiego nie jest możliwe postawienie jednoznacznej odpowiedzi.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.