Acespargin

1 tabl. zawiera 250 mg N-acetylowodoroasparaginianu potasu, co odpowiada 46 mg jonów potasu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Acespargin 30 szt., tabl. 21,62 zł 2018-01-25

Działanie

Lek wpływający stymulująco na czynność oun oraz zmniejszający niedobór potasu. Potas w płynie zewnątrzkomórkowym aktywuje pompę sodowo-potasową oraz zapobiega akumulacji sodu i wapnia w płynach wewnątrzkomórkowych. Kwas N-acetylowodoroasparaginowy wpływa na procesy utleniania komórkowego, stanowi substrat w przebiegu wielu szlaków metabolicznych: prowadzi do powstania glutaminianu, wchodzi w cykl przemian Krebsa, jest źródłem kwasu asparaginowego, zapobiega zatruciu amoniakiem. Podawanie kwasu N-acetyloasparaginowego w postaci soli potasowej prowadzi do zwiększonego stężenia jonów potasowych wewnątrz komórki i równoczesnego zwiększenia stężenia reszt acetylowych w komórce. Zapotrzebowanie dobowe dorosłego człowieka na potas wynosi około 100 mmol (od 3000 mg do 4500 mg). Po podaniu doustnym z przewodu pokarmowego wchłania się prawie w 100% podanej dawki potasu. 75% całkowitej zawartości znajduje się w mięśniach szkieletowych, 8% w kościach, 7% w erytrocytach, 2% w surowicy. Potas wydalany jest z organizmu w moczu, z potem i kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1-2 tabl. 2-3 razy na dobę, po posiłku.

Wskazania

Uzupełniająco w stanach niedoboru potasu. Leczenie wspomagające: zespołów psychonerwicowych, charakteropatii, stanów pourazowych, dzieci z porażeniem mózgowym (wspomaga rehabilitację), cerebroastenii pourazowej, urazów czaszkowo-mózgowych, zaburzeń nerwicowych na różnym tle, zaburzeń koncentracji, zaburzeń koordynacji wizualno-motorycznej, choroby alkoholowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkaliemia, ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min), zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, bradykardia, myasthenia gravis, znaczne niedociśnienie tętnicze. Nie stosować w przypadku ostrego odwodnienia i rozległego zniszczenia tkanek (np. przy oparzeniach dużej powierzchni ciała).

Środki ostrożności

Nie podawać z innymi lekami zawierającymi potas. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, nudności, biegunka, zaczerwienienie skóry, bezsenność, osłabienie mięśni.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania należy monitorować stężenie potasu we krwi.

Interakcje

Leku nie należy stosować jednocześnie z atropiną czy hioscyjaminą, gdyż zwiększa się ryzyko owrzodzeń jelita, możliwych przy doustnym przyjmowaniu preparatów potasu. Glikozydy naparstnicy stosowane w połączeniu z potasem mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Leki moczopędne (amiloryd, spironolakton, triamteren) oraz inhibitory ACE (kaptopryl, enalapryl) powodują zwiększenie stężenia potasu we krwi. Kortyzon zmniejsza efekt działania potasu. Zawarty w preparacie potas zmniejsza wchłanianie witaminy B12.

Cena

Acespargin, cena 100% 21,62 zł

Preparat zawiera substancję Potassium N-acetylhydroaspartate .

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.